top of page

UVOD

Što je električni bicikl,

što je pedelec?

bicikl

Pedelec

Pedelec (pedal electric cycle) je bicikl kojem pri pedaliranju

vozaču pomaže mali električni motor, tako da je to vrsta

električnog bicikla male snage. Pedeleci imaju elektronski

kontrolor koji zaustavlja podršku od motora kada vozač ne

pedalira ili kada dosegne određenu brzinu - obično 25 km/h.

Pedeleci su vrlo korisni za ljude koji: prelaze velike razdaljine ili

svladavaju zamorne uspone, oni koji žele na biciklu smanjiti tjelesni

napor, oni koji se zbog zdravstvenog ili općeg stanja ne bi smjeli  naprezati, oni koji biciklom prevoze terete.

Pedelec može biti bilo koji tip bicikla, ali pedaleci su najčešće gradski bicikli. Obični konvencionalni bicikli mogu se pretvoriti u pedelec uz dodatak potrebnih dijelova, tj. motora, baterije, kontrolora i drugih potrebnih dijelova.
Pedelecom se može voziti i bez električnog pogona, budući da je ukupna težina još uvijek umjerenih 25 kg.


Najznačajnija definicija koja definira koji su električni bicikli pedeleci, a koji nisu, dolazi iz EU i kao takva vrijedi i kod nas. Direktivom 2000/24/EC (EN15194 standard) za motorna vozila, bicikl se smatra pedelecom ako:

    1. motor pomaže samo kada vozač pedalira, a podrška motora prestaje kada se postigne brzina od 25 km/h i
    2. kada motor stvara najveću stalnu nazivnu snage ne veću od 250 W (motor može proizvesti i veću snagu za kratke periode, primjerice kada vozač svladava uzbrdicu).

E-bicikl u skladu s ovim uvjetima smatra se pedelecom i zakonski se svrstava u bicikle.

 

Razlika između Pedeleca i E-bikea?

 

Imajte na umu da ako električni bicikl nije pedelec pravno se svrstava u mopede ili motocikle, a to povlači za sobom: vozačku dozvolu, nošenje kacige, registraciju vozila, osiguranje i sl.

Razlika između Pedeleca i E-bikea je u tome što, Pedelec ima elektromotor koji se aktivira isključivo okretanjem pedala, dok je kod E-bicikla za pokretanje elektromotora moguće koristiti gas na upravljaču.

 

Pozicije pogona

 

Položaj motora ima značajan utjecaj na rukovanje e-bicikla. Sljedeće kombinacije položaja motora su se pokazali uspješni:

     Motor u prednjem kotaču (hub motor).
     Motor u stražnjem kotaču (hub motor).
     Motor u konzoli srednjeg pogona.

 

Kod vožnje E-bicikla sa prednjim pogonom imate osjećaj da Vas bicikl vuče, dok kod druga dva imate osjećaj guranja.

 

Baterija

 

Osim motora, baterija je glavna komponenta tehnologije električnog bicikla. U početku su se koristile teške olovne baterije, zatim nikal-kadmij (NiCd) koje imaju izražen memorijski efekt, nikal-metal vodik (NiMH) kod kojih je manje izražen memorijski efekt, litij-ion polimer (Li-Ion) i litij-željezo fosfat (LiFePO4) koje nemaju memorijski efekt. Baterije se razlikuju po  naponu (V), kapacitetu (Ah - amper sati), težini, broju punjenja prije degradiranja performansi.

Baterija su 24 V, 36 V i 48 V, od 5 - 20 Ah. Količina pohranjene energija je do 800 Wat sati (Wh).

Punjenje ovisno o vrsti baterije i traje oko 2 do 9 sati. Trajnost baterije ovisi o više čimbenika. Vrlo lagane, ali skuplje litij-ionske baterije sada koristi većina proizvođača i imaju doseg do 100 km.  Za sigurnost i vijek trajanja baterije ključan je elektronski sklop (BMS) koji štiti bateriju od preniskog napona prilikom pražnjenja, previsokog napona punjenja, previsoke struje punjenja i pražnjenja odnosno kratkog spoja i drugih parametara.

 

Regulator (kontroler)

 

Postoje dvije različite vrste regulatora dizajnirani kako bi pokretali motore bez četkica i motore s četkicama. Motori bez četkica su danas najčešći kako se cijena regulatora smanjila​​.

 

Regulatori za motore bez četkica:

E-bicikle zahtijevaju visoki početni moment i zato ti motori  obično imaju magnetni prekidač (hall senzor) za mjerenje brzine okretanja motora. Elektronički regulator osigurava pomoć u ovisnosti o signalu iz senzora, o brzini i potrebnoj sili.

Kontrolori općenito reguliraju: brzinu motora ovisno o položaju ručice gasa odnosno brzini okretanja pedala ili sili kojom tiskamo pedale, zaštitnu logiku za nad-napone, nad-struje i toplinsku zaštitu. Regulator koristi modulaciju pulsa za reguliranje snage motora. Ponekad imaju potporu za regenerativno kočenje.

 

Regulatori za motore s četkicama:

Ovi motori također se koriste na e-biciklima, ali su sve rjeđi zbog manje učinkovitosti. Regulatori za motore s četkicama su ipak puno jednostavniji i jeftinije s obzirom na činjenicu da oni ne zahtijevaju "hall" senzore.

bottom of page